Bordeaux kvaliteedisüsteem

Grand Crus Classes
Crus Classes de Graves
Saint-Emilion Grands Crus Classes
Cru Bourgeois

Bordeaux veinidesse investeerimisel on oluline jälgida piirkonna kvaliteedisüsteemi. Kokku kehtib piirkonnas viis erinevat kvaliteedisüsteemi, millest kuulsaimaks võib julgelt nimetada Bordeaux Grand Crus Classes (cru). Veinide investeerimisel on oluline jälgida, et veinimõis oleks eelpool nimetatud või Crus Classes de Graves, Saint Emilion Grands Crus Classes ja Crus Bourgeois klassifikatsioonist. Paljud maailma kuulsad veinid ei kuulu nendesse klassifikatsioonidesse, kuid suured veiniaustajad teavad Bordeaux paremkalda imepisikest küla nimega Pomerol ja selle tippveine nagu Chateau Petrus, Chateau Le Pin ja paljud teised. Alguses on klassifikatsioonides keeruline orienteeruda, kuid ajajooksul kinnistub kvaliteedisüsteem ja muutub palju lihtsamaks.

Grand Crus Classes

Tippveinide tähistamiseks on kasutusel 1855. aastal Napolen III nõudel välja kuulutatud klassifikatsioon Grand Cru Classe, mis jagas Medoci ja Graves tippveinimõisad viiele tasemele. Tegemist on klassifikatsiooniga, mis kehtib tänaseni ning mida on muudetud vaid kahel korral. 1856. aastal lisati Chateau Cantemerle 5-sse Grand Crus Classe ja 1973. aastal tõsteti Chateau Mouton-Rothchild teisest klassist esimesse. Kokku on Grand Cru Classe 88 veinimõisa (60 Medoc, 1 Graves ja 27 Sauternes). Samas tuleb ära märkida seda, et vana klassifikatsioon ei vasta tegelikkusele (pingerida), st tagumised cru-d on samuti väga kõrgetasemelised veinid, kuid 1cru klassi veinid on lihtsalt pikalt teistest eest ära nii hinna kui ka kvaliteedi osas. Peab tunnistama, et mingil määral on see mugavus veinimõisa jaoks, kuid turuhind paneb asja siiski paika. Seega ei maksa üllatuda kui 4-5 klassi veinid maksavad turul rohkem kui 2-3 klassi veinid.

Crus Classes de Graves

Klassifikatsioon kinnitati 1959. aastal ning nimetati Graves Grand Cru. Kokku on 16 veinimõisat ja need ei ole pingereas, vaid omavad vastavat klassifikatsiooni.

Saint-Emilion Grands Crus Classes

Klassifikatsioon võeti kasutusele 1955. aastal, mis jaguneb omakorda Premier Grand Crus Classes A või B, Grand Cru Classes ja lihtsalt Crand Cru. See süsteem vaadatakse üle keskmiselt iga 10 aasta tagant, mis tähendab, et veinimõisad peavad pingutama oma kvaliteedi osas. Tänasel päeval on kokku 82 veinimõisat nende klassifikatsioonidega. Olulisel kohal on tuvastada märge „Classes“, kuna see on üks oluline osa klassifikatsioonist, mis annab kinnitust, et tegemist on hinnatud veiniga. Grand Cru eraldi regulatsioon puudub, põhimõtteliselt sama mis vasakkalda Cru Bourgeois.

Cru Bourgeois

Täiendavalt on kasutuses Cru Bourgeois tähistus aastast 2009 ja see hõlmab koguni 246 Medoci veinimõisat. Iga teatud ajajooksul kontrollitakse veinimõisa kvaliteeti ning korduvad rikkumised või veini kvaliteedi langus tähendab klassifikatsiooni listist eemaldamist.

Bordeaux piirkonnast võib leida umbes 200-250 erinevat veinimõisat, mis sobiksid investeerimiseks. Valikute tegemisel tulebki esmalt vaadata kuhu kategooriasse veinmõis kuulub, lisaks kindlasti peab vaatama veini arengupotentsiaali ning aastakäiku. See on oluline teadmine, kuna nii mõnigi kaupmees pakub investeerimisveiniks ka tavalisi lauaveine, millel puudub arengupotentsiaal ning mis on mõeldud koheselt tarbimiseks. Lisaks tuleb jälgida ka seda, et tegemist on atraktiivse valdkonnaga, kus toimub veinide võltsimist ja seda võib kohata rohkesti Hiinas.