Määratlemata

Kuidas investeerida veinidesse II osa

Veinidesse investeerimine on äärmiselt lihtne, tuleb enda jaoks kõige olulisemad aspektid selgeks teha ja edasi läheb juba lihtsamalt. Lühikese ja konkreetse kokkuvõtte leiad jooniselt „Kuidas veini investeerida“. Igaks juhuks kirjutan iga punkti natuke rohkem lahti, et midagi segaseks ei jääks.

Enda jaoks tuleb selgeks teha millised on rahalised võimalused ja mis oleks aastane investeerimise eelarve. Kui see on enda jaoks selgeks tehtud, siis edasi on kaks võimalust. Esimene võimalus on hajutada oma investeeringu summa aastapeale igakuiseteks makseteks ja teine võimalus oleks kord või kaks aastas ühe maksena teostada. Valida saab alates 50 eurot kuus. Iga pakett sisaldab esimese aasta tasuta hoiustamist professionaalsetes tingimustes. Samuti tuleb valida enda jaoks investeeringu kestvus. Bordeaux veinide puhul on küpsemise aeg keskmiselt 10 aastat, seega tõuseb investeeringu väärtus oluliselt peale 10 aastat, kui vein on valmis nautimiseks, kuid samas on ta siiski veel äärmiselt noor.

Portfoolio koostamisel tuleks määratleda piirkonnad, veinide arengupotentsiaal, klassifikatsioonist ning arvestada veinimõisa tuntusega. Samuti tuleb panna paika veini hindade osakaalud või reitingud (nt 100% hinnaga mitte üle 100euro pudel või 50% veinidest, mida on vähemalt ühe kriitiku poolt hinnatud 100 punkti vääriliseks). Selguse mõttes tuleb ära märkida ka veini tüüp (punane, valge, dessert jne). Samuti on oluline ära mainida klassifikatsioonide jaotust, et ei oleks hiljem üllatusi.  Valikud võib teha igaüks, aga kui selles on esialgu raske orienteeruda, siis võib esmased valikud lasta ka eksperdil  teha.

Kui need valikud on kõik tehtud, siis tuleks järgmisena mõelda kas keskendutakse En Primeur veinidele või kaasatakse ka vanemaid aastakäike. En Primeur hinnad on enamasti soodsamad aga veinide reitingud on paljudel juhtudel vahemikuga. Kui James Suckling on hinnanud veini 98-100p vääriliseks, siis lõplik hinnang pole veel välja kujunenud ning selgub hiljem. Vanematel aastakäikudel on hinnangud enamasti paigas, kuid hinnad oluliselt kallimad. Samas mõningatel juhtudel toimuvad ka ümberhindamised, kui veini arengupotentsiaal on kõrge või mõni kriitik avab aastad hiljem pudeli ning kavatseb uuesti hinnata. Investeerimiseks alla 93 punkti veine pole mõtet vaadata, pigem juba 95 punkti ja rohkem vähemalt ühelt hindajalt. Vahepeal veinikaupmehed teevad allahindlusi või teatud kogustele soodsaid pakkumisi, siis tasub kaaluda ka keskpäraste veinide soetamist (90-94p). Võimalusel osta veinid OWC pakendis, kuna hiljem on sellisel kujul väärtus kõrgem. Mõningatel juhtudel pole võimalik kastiga soetada, siis piisab ka 2 või 4 pudelist.

Investeerimise puhul on oluline järjepidevus, et täieneks igal aastal veiniportfell. Muidugi saab ka kohe suurema summa eest endale veinikeldrisse veinid osta, kuid sellisel juhul küündib 1000 pudeliga erinevate aastakäikudega veinikeldri maksumus  umbes 80 000 euro lähedale.  Samasuguse tulemuse saab järjepidevusega, kui investeerida iga kuu nt 100 eurot ja iga aasta täiendavalt 500 eurot. Investeeringu lõppväärtus on ligi 80 000 eurot ning 1/2 veinidest on ka küpseks saanud.

Kindlasti vali endale kindel veinimõis mille veine iga aasta soetad, et 10-15a pärast oleks olemas vähemalt ühe veinimõisa veinid igast aastakäigust. See on hea kollektsioon ka investeerimise seisukohast.

Väga oluline on veinide hoiustamine, mis annab kindluse nii endale kui tulevastele ostjatele, et veinidega on kõik korras ning need pole hoiustamisel kahjustada saanud. Veini üks suurimaid vaenlasi on vale temperatuur, kindlasti ei tohiks veine hoiustada üle 24-kraadises keskkonnas. Kokkuvõttes on mõistlik kasutada veinikappe, sest need on väga ökonoomsed ja mahutavad ilusti ära 200-300 pudelit. Kui kogused on suuremad või soov kohe hoiustamise teenust kasutada, siis Eestis on mitmeid teenusepakkujaid. Üks soodsaimaid ja kõikidele nõutele vastav teenuspakkuja on https://www.levinum.com, kus ühe pudeli hind hoiustamisel maksab 2 eurot aastas. Kindlasti koosta oma veinidest nimekiri, et saaksid vajadusel seda huvilistega jagada. Enda jaoks tuleks selgeks teha, et kas oled huvitatud varasemast veinide müügist ning mis võiks olla sellisel juhul veinide müügihind.

Loodetavasti oli lühike kokkuvõte abiks veinidesse investeerimisel ja tekkis kasvõi väikene huvi omada veiniportfelli. Nüüd kiiresti En Primeur 2018 tellima, sest tegemist on erakordse aastakäiguga ning väga palju on sarnasust selliste erakordsete aastatega nagu 2009, 2015 ja 2016.