Määratlemata

En Primeur 2021 vs 2023

Mõlema veini aastakäigu puhul on huvitav tuua võrdlusi, sest 2021. aasta veinid pudeldati käesoleva aasta kevadel ja liiguvad tellijatele, samas kui 2023. aasta En Primeur müük on hetkel aktiivselt käimas. Analüüsides neid mõlemaid aastakäike, on erinevused märkimisväärsed.

En Primeur 2021 aastakäik

2021. aastakäiku investeerimise soovitus osutus halvaks mõtteks, sest punaseid lipukesi oli nii aastakäigu kvaliteedi kui ka hinna osas. Suures pildis loetakse Bordeaux En Primeur 2021 viimaste aastate üheks kõige ebaõnnestunumaks, tuginedes kaupmeeste tagasisidele. Müügimahud olid languses, sest keegi väga ei soovinud neid veine, kuna veini kvaliteet oli keskpärane ja hind vägagi kallis. Investeeringu seisukohast oli tegemist küllaltki halva valikuga, sest oli võimalik saada parema kvaliteediga varasemaid aastakäike sama hinnaga või soodsamalt.

Tänaseks võib öelda, et laod on seda aastakäiku täis ning seda pakutakse veel aastal 2024 En Primeur hinnaga ja ei ole välistatud, et mingil hetkel hakatakse pakkuma alla En Primeur hinna. Ainult 1GCC veinid suutsid mingit tulemust teha, kuigi neid veine on ladudes sadades, mis ootavad omanikku. Peale kampaaniat oli paljudel küsimus, et mis mõte on sellel En Primeuril, kui hind on nii kõrge ja kellele see üldse on kasulik. Algselt oli kõigil ootus, et 2021. aastakäik elavdab turgu, kuid läks hoopis vastupidi, seega järjest rohkem tumedaid pilvi kogu En Primeur süsteemi tervikuna. 2021. aastakäik ei ole mõeldud aastakümneteks keldritesse, nende veinide puhul tuleb sellega arvestada. Mina täiesti loobusin En Primeur 2021 aastakäigu pakkumistest, nagu ka paljud teised, sest täna on sama hinnaga saadaval ja valikuid jagub. Veelgi enam, mitmed tuntud veinieksperdid ja väljaanded, sealhulgas ajakiri Decanter, on samuti toonud esile 2021. aastakäigu nõrkusi. Decanteri andmetel oli ilmastik 2021. aastal Bordeaux piirkonnas väga keeruline, sealhulgas külmad kevadööd ja suvised rahehood, mis mõjutasid oluliselt viinamarjade saagikust ja kvaliteeti. See tõi kaasa veinitootjate raskused ja lõpuks kõrgemad hinnad, mis ei õigustanud end veinide kvaliteedi osas.

En Primeur 2023 aastakäik

Mis puudutab En Primeur 2023 aastakäiku, siis see on hetkel tõeliselt atraktiivne. Aastakäigu esialgsed hinnangud on olnud väga positiivsed ning mitmed veinieksperdid ja -kaupmehed on kiitnud nii aastakäigu kvaliteeti kui ka võimalusi investeeringuteks. Erinevalt 2021. aastast, on 2023. aastakäigu puhul olnud kasvutingimused soodsad, pakkudes veinidele suurepärast struktuuri ja maitset.

Decanteri andmetel on 2023. aasta Bordeaux piirkonnas olnud üks viimaste aastate parimaid kasvutingimusi. Kevad oli pehme ja kuiv, suvi soe ja stabiilne, ilma ekstreemsete ilmastikutingimusteta, mis võimaldas viinamarjadel küpseda ühtlaselt ja ilma stressita. See on andnud veinidele suurepärase tasakaalu, keerukuse ja pikaealisuse potentsiaali.

Aastakäigu 2023 veinid lubavad suurepärast pikaajalist säilivust ja potentsiaali keldrites aastakümneid areneda. Hinnad on olnud mõistlikud ja paljud veinimajad on olnud ettevaatlikud ülehindamise osas, mis on teinud need pakkumised investoritele atraktiivseks. Erinevalt 2021. aastast on 2023. aastakäigu veinid saavutanud märkimisväärset edu kõikidel rahvusvahelistel veiniturgudel. Kõige huvitavam on asja juures see, et soodustused on nii atrkatiivsed, mis paneb paljud investorid tormama ja nii mõnigi vein on loetud tundidega ära broneeritud.

Oluline on märkida, et mitmed veinimajad pakkusid 2023. aastakäigu veinidele kuni 40% allahindlusi võrreldes varasemate aastakäikudega. See on märkimisväärne hinnaalandus, mis muudab need veinid veelgi atraktiivsemaks investeerimisvõimaluseks. Soodustused on andnud võimaluse nii uutele kui ka kogenud investoritele saada kätte kõrge kvaliteediga veine märkimisväärselt madalama hinnaga.

Eriti silmapaistvad on olnud 1GCC, 2GCC ja 3GCC veinid, mis on saavutanud suurt kiitust ning millele prognoositakse väärtuse kasvu. Nõudlus nende veinide järele on olnud kõrge, mis annab tunnistust nende kvaliteedist ja potentsiaalist. Tõenäoliselt näeme, et 2023. aastakäigu veinid muutuvad kiiresti populaarseks nii kollektsionääride kui ka investorite seas. Näiteks ch Mouton Rothschild 2021 oli 95-97 punkti, kuid 2023 aastakäik sai 98-100 punkti aga viimane maksis lausa 100eurot vähem. Suured vahe nii hinnas kui kvaliteedis ja neid näiteid võib lõputult tuua.

Kokkuvõte

2021 aastakäik oli investeeringu seisukohast ebaõnnestunud ja põhjustas turul teatavat segadust, samas kui 2023. aastakäik toob tagasi optimismi ja usku En Primeur süsteemi. Kui 2021. aasta veinide kvaliteet ja hind ei vastanud ootustele, siis 2023. aasta veinid on saavutanud suurepärast kvaliteeti ja investorite usalduse. Kõigile, kes kaaluvad investeerimist veini, võib 2023. aastakäiku pidada üheks parimaks võimaluseks viimastel aastatel.