Määratlemata

Bordeaux 2018 – huvitavamad leiud 1.osa

Mõned veini aastakäigud on Bordeaux piirkonnas imelised ja mõned jällegi vähem imelised. Kui on imeline aastakäik, siis on veinid kõrge arengupotentsiaaliga ning muutuvad läbi selle ka ihaldusväärseteks investeerimise objektideks. Hea näide on aastakäigud 2009 ja 2010 ning tulevikus saab olema kindlasti ka 2016. Hetkel käib En Primeur Bordeaux 2018 veinide eelmüük ning seda aastakäiku võrreldakse tihti just 2009 ja 2010 aastakäiguga. Kui 2018 aastakäiku võrrelda veel mõne teise aastakäiguga, siis ühiseid jooni võib leida aastast 2016. Ühesõnaga on tegemist väga tähelepanuväärse aastakäiguga, mis tõenäoliselt 10-20 aasta pärast näitab oma tõelist potentsiaali.

Täna toodab Chateau Pontet-Canet veini, mida kutsutakse kõige populaarsemaks ja nõutavamaks Bordeaux veiniks, mis omab 5 GCC taset 1855 klassifikatsioonist. Üldiselt Bordeaux tipp veinid orgaanilised ega biodünaamilised ei ole, kuid just nimetatud veinimõis seda kõike viljeleb. Sealses viinamarjaistanduses kõnnivad hobused ringi ning kõndides õhutavad pinnast. Loogika seisneb selles, et hobused ei astu kunagi kaks korda samasse kohta, seega mulla õhutamine toimub erinevates osades ning lisandub täiendavat hapnikku. Hobused on traktoritest kergemad ja ei tee viinapuudele liiga nagu seda võivad teha rasked traktorid. Lisaks hobustele on veinimõisas mõned lehmad ja eeslid, kes aitavad luua veinimõisale omast ja ainulaadset mikrokeskkonda. Pärast hobuste edukat kasutamist hakkasid seda jäljendama ka teised väga nimekad veinimõisad nagu Latour, Margaux, Clinet jne.

Veinimõisas kasvab 62% Cabernet Sauvignon, 32% Merlot, 4% Cabernet Franc ja 2% Petit Verdot. Pinnas on sügavalt kruusane, mis on segunenud savi ja lubjakiviga. Tihti vaadatakse naabreid, et kui väärikate veinimõisatega piirnetakse ning kas on võimalik leida sarnaseid jooni teiste veinimõisatega. Selle veinimõisa naabriteks on väga väärikad tipp veinimõisad nagu Mouton Rothschild, Lafite Rothschild ja dArmailhac. Viinapuud on mõisas keskmiselt 45 aastased. Viimasel ajal kasutatakse veinimõisates väga palju automaatikat ja tehnoloogiat, kuid see veinimõis liigub hoopis teisele poole, kus enamus tegevusi tehakse käsitsi ja ilma arvutiteta.

Veinimõisal on ka teine vein, mis kannab nime Les Hauts de Pontet, mis debüteeris aastal 1982. Tegemist on väärika veiniga, mis kannab endas veinimõisa kõiki väärtusi nagu seda teeb veinimõisa põhivein. Suurim erinevus on ainult selles, et veinil puudub põhiveinile omane sügavus, mis aga võimaldab juba noorena seda veini avada. Pontet-Canet veinimõisat juhib Alfred Tesseroni, kelle visioon on, et iga aastakäik räägib erinevat lugu ja seda ei tohiks muuta, kui loodus on seda näinud ette just sellisena. Seega ei maksa imestada, kui vahel on toodangu maht vähenenud lausa 50%.  See on orgaanilise ja biodünaamilise viljeluse hind. Pontet-Canet ei ole kõige parem vein tarbimiseks oma arengu alguses, sest isegi mitme tunnine aereerimine ei aita seda paremaks muuta. Selle põhjuseks on väga kõrge parkainete sisaldus ning väga jõuline ja intensiivne kontsentratsioon veinis. Tavaliselt vajab vein 10-15 aastat pudelis arenemiseks. Loomulikult sõltub kõik aastakäigust. Kuid kui tegemist on väga hea aastakäiguga, siis võib vein areneda rohkem kui pool sajandit. Kõige parem on seda veini serveerida temperatuuril 15-16 kraadi.

Aastal 2010 andis veinimõis teada, et nende 2009 aasta vein hakkab maksma 86 eurot pudel (koos maksudega) ja maailma tuntumad veinikriitikud andsid sellele veinile hinnanguks  96-99 punkti. Robert Parker andis esmase hinnangu 97 punkti 2010 aasta aprillis, kui toimusid En Primeur 2009 degustatsioonid. 2012 aastal peale veinide pudeldamist hindas Robert Parker veini veelkord ja muutis oma hinnangu oluliselt kõrgemaks. Vein oli lihtsalt imeline ja punktiskoor näitas juba 100 punkti. Lisaks Robert Parkerile andsid 100 punkti tuntumatest veinikriitikutest Wine Enthusiast, Jeb Dunnuck jne. Veini tarbimise ajaks määras Robert Parker 2025 – 2070, mis näitab veini väga kõrget arengupotentsiaali. Lisan mõned pildid Live-Ex keskkonnast, et natuke paremini mõista. Kui 2012 aastal jõudsid veinid tellijateni, siis peale seda on veini väärtus ainult kasvanud. Kuna Eestis olevate müügihindadega ei ole mõtet võrrelda, siis kõige parema võrdluse saab sellistest kohtadest nagu winesearcher.com, wine.com, vivino.com, bbr.com või millesima.com. Oletame, et 2012 aastal panin keldrisse kasti Chateau Pontet-Canet 2009 ning tahaksin täna teada nende turuhinda ehk mis on kaheksa aastaga muutunud. Võtsin hetke hinnakirjad ette ja tulemused on toodud joonisel, lisasin juurde ka soetushinna (En Primeur). Vivino kasutajate poolt on antud veini hinnanguks 4,6 punkti, mis ütleb, et 99% maailma veinidest on vähem hinnatud. Samuti jälgisin ühte online oksjonit (aprill 2020), kus veinipudeli hind kerkis lõpuks 325 euroni, kus ostja pidi täiendavalt veel maksma komisjonitasu ning transprodi. Kokku küündis hind natuke üle 350 euro. Lisaks oli oksjonil ka 2010 aastakäik, mille hind kerkis samuti 350 euroni.

 

Chateau Pontet-Canet 2018

Iga aasta aprillis ennustavad suurimad veini ostjad ja müüjad En Primeur hindasid enne veinimõisa hindade avalikustamist. Arvestatakse aastakäigu raporteid ja trende ning lõpuks kujuneb ennustatav hind ehk mis oleks õiglane hind veinile. Küsitlusel kasutatakse nn veinikorvi, kus ennustatakse korvi sees olevate veinide hindasid. Kokkuvõttes võib öelda, et ennustus oli kõigest 1% madalam, kui veinimõisate poolt pakutud hind koondina 2018 veinidele. Atraktiivseks muutuvad need veinid milles eest olid kaupmehed nõus rohkem maksma, kui veinimõisad küsisid. Chateau Pontet-Canet 2018 on väga atraktiivne vein ja veelgi atraktiivsemaks muudab selle asjaolu, et veinikaupmehed olid nõus ligi 15% rohkem maksma kui veinimõis oli hinnaks määranud.

Kui vaadata veinikriitikute soovitusi Bordeaux 2018 veinidele, siis väga paljud annavad soovitusi Chateau Pontet-Canet kohta. Miks? Toon välja mõned põhjused:

  1. Limiteeritud kogus, kus mahud olid poole väiksemad kui varasematel aastatel;
  2. 2018 aastakäik on tervikuna kõrgelt hinnatud;
  3. Keskmine hinnang on 97 punkti. Paljudel juhtudel 99 punkti. 2009 ja 2016 veinidel olid samad hinnangud;
  4. Naabrite tipp veinid on juba hinnatud 100 punkti vääriliseks;
  5. Veinikriitikud on enamasti ühel meelel hinnangute andmisel;
  6. Soodsam hind kui 2016 aastakäigul;
  7. Pontet-Canet kaubamärk – väiksed mahud, kõrge kvaliteet ja mõistlik hind;
  8. Ennustati kõrgemat müügihinda, kuid müüki tuli soodsamalt.

 

Chateau Pontet-Canet 2018 En Primeur hind algab umbes 102 eurost, millele lisandub käibemaks ja transport Eestisse. Mina hetkel ei ole alustanud 2018 veinide eelmüügiga, kuid lähiajal alustan ka sellega. Mis puudutab antud veini hinda minu hinnakirjas, siis kindlasti see ei ole üle 100 euro koos transpordiga. Kuna veini on piiratud kogus, siis andke oma võimalikust huvist mulle teada.