Määratlemata

Erakordsed valged veinid – Sauternes, Bordeaux

 

Inimesed ütlevad tihti, et Pauillac on koduks Cabernet Sauvignonile ja Pomerol omakorda Merlotile. Oliver Bernardi arvates on Sauternesi koduks kindlasti Sémillon. Oma varasemates postitustes kirjutasin, et Semilloni kõrvale parimaks kaaslaseks on Sauvignon Blanc. Seega järgmised kaks valget veini on leidnud sellise suurepärase tasakaalu, mis on teinud nad mingil määral maailmakuulsateks. Need veinid, ei ole tavalised Bordeaux valged veinid, kuid vaatame siis neid veine juba lähemalt.

Clos des Lunes, Lune d´Argent

Peab lausa ütlema silmapaistev „terroir“, kus naabriteks ei ole lihtsad veinimõisad, vaid kõrgelt hinnatud ja maailmakuulsad Chateau d´Yguem ja Chateau Guiraud. Kuigi vein kuulub Sauternes apellatsiooni puudub veinil apellatsioonile omane magusus. Tegemist on kuiva valge veiniga, mis on saanud ka mõningal määral ka tammevaati. Veinimeister kasutab veinis 70% Sémilloni ja 30% Sauvignon Blanci, kus viinamarjad on käsitsi korjatud. Selle veini tootjaks on kirglik meeskond, kelle käte vahelt tuleb selline tippvein nagu Domaine de Chevalier. Kogu varasem teadmine kandub edasi selle veini valmistamise protsessi. Viinapuude vanus on keskmiselt 30 aastat, mis on küllaltki muljetavaldav. Veini värvus on kuldne, kerge roheka alatooniga, aroom on intensiivne ja esile tulevad eksootilised valged puuviljad ning erinevad tsitrulised. Sauvignon Blanci sidruni värskus katab õrnalt küpse Sémilloni eksootilise magususe ja sellest saabki suurepärane ning tasakaalus vein, milles on tunda natuke mineraalsust. Serveerimise temperatuur on 8-10 kraadi ning ei vaja dekanteerimist ega aereerimist. Toidu soovituseks mereannid, kanaliha, sealiha, aasia köök ning juustud. Tegemist on orgaanilise veiniga. Mida arvavad sellest veinist erinevad veinikriitikud ja veiniajakirjad? Näiteks James Suckling, Jeb Dunnuck ja Wine Spectator hindavad 93 punkti ning Decanter 92 punkti vääriliseks.

Chateau Guiraud, G de Guiraud

Tegemist on ühe kuulsaima veinimõisaga Prantsusmaal, mis teeb magusaid (dessert) veine ja konkureerib kogu maailma paremikuga. Tegemist on veinimõisaga, mis kuulub 1855 a. klassifikatsiooni järgi Premier Grand Cru de Sauternes. Vahel öeldakse, et Guiraud on Sauternese sünonüüm, kuid see on natuke liialdatud minu arvates.

Samas peab tõdema, et veinimõis on teinud midagi erakordset, kus on kasutatud kogu oma kompetentsi ning on hakatud tegema ka valget kuiva veini, mis sisaldab samasugust meistriklassi ja keerukust nagu veinimõisa magusates veinides. Selleks veiniks on Chateau Guiraud, G de Guiraud, Bordeaux ehk lühidalt G de Guiraud.  Selle veinivalmistamisel on kasutatud viinapuid, mis lähenevad lausa 40 aastale. Veinimeister on kasutanud 50% Sauvignon Blanci ja 50% Semillon. Veinis on tunda sidrunit, karusmarja, rikkalike troopilisi vilju ja kreemjate ürtide kogumit. Veinil on küllaltki pikk järelmaitse, mida kannab edasi greibi happesus. Veini valmistamisel on kasutatud tammevaati, mis annab tsitruselisele veinile tohutu salapära, mida peab lihtsalt proovima. Kogu veinitootmine on orgaaniline, kus ka veinipudelil ilutseb vastav märge. Veini serveerimise temperatuur on 8-10 kraadi ning sobib suurepäraselt erinevate kalaroogadega ja valge lihaga. Veinikriitikute ja veiniajakirjade hinnangud kattuvad Clos de Lunes veiniga.