Määratlemata

Bibi Graetz – kunst ja vein ühes

Kunstnike perekonnast pärit veinitootja Bibi Graetzil puudub ametlik koolitus veini valmistamises ja ta ei järgi mitte ühtegi piirkonna DOC või DOCG regulatsiooni. Mitte ükski neist teguritest ei ole mõjutanud tema mainet, sest tegemist on ühe Itaalia andekama ja huvitavama veinitootjaga, kes ühendab omavahel kunsti ja veini.

Graetz hakkas veini valmistamisega tegelema 1990. aastate lõpus. See elumuutev otsus sai alguse vanemate kodu ümber asuvatest viinapuu aedadest. Viinapuu aedade lepingud hakkasid lõppema ja tuli teha otsus, kas pikendada lepinguid ning hakata ise veini tegema või loobuda sellest kõigest ning lepinguid mitte pikendada. Õnneks otsustas Bibi Graetz käed külge panna ja hakata tootma veine ainult kohalikest sortidest, nagu Sangiovese, Colorino,Canaiolo. Hiljem lisandusid tema portfelli ka valged viinamarjasordid, nagu Ansonica ja
Vermentino, mis kasvasid aga Isola de Giglio saarel (Toskaana ranniku lähedal). Bibi Graetzi enda veinikelder asub aga Vincigliatas, väikeses külas Fiesole mäe taga. Kokku on tal erinevaid viinapuuaedasid üle 50 ja seda kõike laiali üle Toskaana. Esimese kümne aasta jooksul tegi Graetz veinide valmistamisel piisavalt vigu, kuid need andsid talle õppetunni kuidas teha täpselt selline vein, nagu ta soovib.

Tema kõige tuntum ja ühtlasi esimene vein oli Testamatta („testa matta“ tähendab „hull peake“ – viidates Graetzi radikaalsele lähenemisele), mis sai alguse aastal 2000. Kui alguses oli tema idee, et veinid
võiks olla vähem intensiivsed ja kergemad, siis tegelikult muutusid veinid aja jooksul vägagi jõulisteks. Ta tegi oma veini valmistamises muutuse, mis meeldis väga paljudele ja lõpuks armus ta isegi sellesse. Kuigi ta kasutab piirkonna kohalikke viinamarjasorte, siis ei ole tegemist klassikalise Chianti Classicoga, vaid pigem leiab viiteid Super Toskaanade poolt, mida näitab selgelt ka veinide iseloom, mis on kaunilt elegantsed oma pika arengupotentsiaaliga. Colore on Bibi Graetzi tippvein, mis pärineb kolmest Toskaana vanimatest viinapuu aedadest. Lamole viinapuu aed asub 620 meetri kõrgusel merepinnast ja sellel on 80-aastased ja vanemad viinapuud, mis annavad väikeseid kobaraid tillukeste marjadega. Vincigliata viinapuu aed oli Colore jaoks esialgne ala, asudes 300 meetri kõrgusel merepinnast. Selle pinnas on domineeritud savist ja Chianti Classico piirkonnale omastest galestro kividest. Sienna viinapuu aed, millel on viljakam pinnas ja palju räni sisaldavaid kive, annab veinile jõudu ja struktuuri. Viinamarjad korjatakse mitmes voorus (kuni kaheksa korda), et korjata iga kobar täpselt õige küpsusastme saavutamisel. Graez väldib rohelist saagikoristust, eemaldades selle asemel lisakobarad vaid kolm nädalat enne saagikoristust, et hoida viinapuud kogu kasvuperioodi vältel tervena. Veinis võib leida lisaks Sangiovesele ka natuke Canaiolo ja Colorino viinamarju.

Testamatta on 100% Sangiovese viinamarja sordist ja pärineb viiest erinevast viinapuu aiast, mis kõik on üle 50 aasta vanad. Üldiselt fännab Graetz vanu viinapuu aedasid, mis paiknevad põhja suunas, jahedamas piirkonnas ja mäetippudel, kus oleks temperatuuride kõikumist kõige rohkem. Enamik tema veinipudelitele paigutatud siltidest, on tõelised maalikunsti teosed, mille on omanik kõik isiklikult loonud (välja arvatud Bollamatta, samuti ilus, kuid mille tegi tema tütar Rosa) ja kus leiame tema esimese kire ja peatumatu inspiratsiooni. Bibi Graetz on suhteliselt väikese toodanguga veinimaja. Tema veinid on aja jooksul muutunud väga populaarseks ning on hinnatud nii kollektsionääride kui ka kriitikute seas. Gratezi veinide piiratud kättesaadavus ja kunstiline lähenemine veinitootmisele, muudavad need investeerimisvõimaluseks, mis võib tulevikus väärtust kiiresti kasvatada.

 

Kui vaadelda viimase aja muutuseid nimetatud veinide osas, siis mõningased muutused on selle lühikese aja jooksul juba toimunud (tabelis on keskmine hinnatõus aastakäigu kohta). Juhul kui soovid endalegi Bibi Graetz veine, siis liitu uudiskirjaga või kirjuta otse minule. Järgmine suurem tellimus toimub kevadel 2024.