Määratlemata

Bordeaux 2018 – huvitavamad leiud 2. osa

Kui eelmises postituses keskendusin ainult ühele veinimõisale, siis seekord vaatan kolme erakordset ja kõrge arengupotentsiaaliga Bordeaux 2018 veinimõisa veini. Need veinid lausa nõuavad tähelepanu ja nendeks on:

Chateau Rauzan-Segla 2ème Grand Cru Classé, Margaux
Les Carmes Haut Brion, Pessac-Léognan
Domaine de Chevalier, Pessac-Léognan

Chateau Rauzan-Segla 2018

Paljud veinikriitikud on kirjeldanud aastakäiku erakordsena ja seda iseloomustavad ka nende väga sarnased punkti skoorid. Antonio Galloni andis vaadinäidisele 97-100 punkti ja kirjeldas veini äärmiselt lihtsalt ja lühidalt – unustamatu. Ta ei imestaks, kui 2018 aastakäik tunnistatakse tulevikus kõigi aegade parimaks veinimõisa aastakäiguks. Ta näeb selles aastakäigus väga kõrget arengupotentsiaali. Lisa Perroti-Brown nõustub teiste veinikriitikutega, et Rauzan-Segla on äärmiselt võimsa aastakäiguga hakkama saanud ning andis omakorda vaadinäidisele erakordsed 97-99 punkti. Üks legendaarsemaid veinikriitikuid James Suckling aga andis mõista, et tema ei ole nii tugeva struktuuriga ja võimast Rauzan-Seglat kunagi maitsta saanudki ja näeb selles meeletut potentsiaali kümnete aastate pärast. Ta kirjeldas aastakäiku ülivõrdes ning andis lausa 99-100 punkti.  Lisaks hindasid seda aastakäiku kõrgelt WineSpectator ja Robert Parker  99 punktiga. Olemuselt väga põhjalik liv-ex meeskond, kes tegeleb juba üle 20 aasta veinide investeerimise analüüsiga, andis mõista, et vein on tõesti erakordne juba tänasel päeval, kus ootused veini osas on äärmiselt kõrgeks tõstetud. Hinnatud veinimõis, selle kõrge veini kvaliteet ja veinikriitikute punktiskoor annab suurepärase investeerimise potentsiaali, sest täna on veini väljalaske hind veel vägagi mõistlik. Tegemist on tuntud veinimõisaga, mis omab kõrget klassifikatsiooni ning võrdlusena 2016 aastakäiguga on hind tõusnud üle 12% aastas. Juba täna on paljudel pakkujatel 2018 aastakäigu veinid läbi müüdud. Turuhind on tõusnud lühikese ajajooksul 110-130 euroni, millele lisandub käibemaks.

Les Carmes Haut-Brion 2018

Selle veinimõisa 2018 aastakäiku võrreldakse väga palju 2016 aastakäiguga, mis on juba käesoleval sajandil tõusnud hinnalt kõige kallimaks aastakäiguks. Antonio Galloni andis veini hinnanguks 95-98 punkti ning vihjas, et on olemuselt väga sarnane 2016 aastakäigule. James Suckling jällegi kirjeldas veini kui väga pika järelmaitsega ja jõulisena ning andis veini hinnanguks 97-98 punkti. Kui vaadata ka teisi hinnanguid, siis kõik on vägagi sarnaselt ja kõrgelt hinnanud. Kokkuvõttes hindasid veini 98 punkti vääriliseks veel WineSpectator,  Decanter ja Jeb Dunnuck. Hinna ja kvaliteedi poolest paistab vein silma ka Liv-ex analüütikutele, kes hindavad veini väga kõrgelt, kuna veinmõis ise on küllaltki atraktiivne kaubamärk. Nende hinnangul saab vein pärast kõrgeid ja ühtlasi hinnanguid veinikriitikutelt, saab vein kindlasti veelgi suuremat tähelepanu kollektsionääride seas. Täna on orienteeruv turuhind 105-120 eurot, millele lisandub käibemaks.

Domaine de Chevalier 2018

Sellest veinimõisast olen juba varasemalt kirjutanud oma blogis, kus tähelepanu oli just 2015 ja 2016 aastakäikudel. Nüüd on selgunud, et 2018 aastakäik võib pakkuda midagi sellist, mida varem pole kohatud aastakümneid. Veinimõisa omanik Olivier Bernard andis rõõmuga teada, et see on läbi aegade parim vein, alates sellest hetkest, kui tema perekond on veinimõisa eesotsas olnud. Nagu me teame, siis seda on ta teinud juba aastakümneid. Juttu kinnitavad ka paljud veinikriitikud, kes on andnud sellele aastakäigule vägagi kõrged hinnangud (kõrgemad kui 2016 aastakäigul). Loomulikult annab see mõningal määral tunda ka veinipudeli hinnas, kuid En Primeur hinnaga on see täna täitsa mõistlik. Kui veinikriitikute tähelepanekutest kirjutada, siis James Suckling  jagas ainult kiidusõnu ja andis peaaegu maksimumi ehk 99-100 punkti. Ta kirjeldas seda kui läbi aegade parimat, mida ta kunagi proovinud on. Kõrgelt hindasid ka teised veinikriitikud nagu Jeb Dunnuck 98 punkti, WineSpectator 97 punkti ja WineEnthusiast 97 punkti. Tänasel päeval on turuhind 62-75 eurot, millele lisandub käibemaks.

Kolmandas osas peatun veinidel, mille turuhind jääb alla 50 euro ja pakub samuti rõõmu kollektsionääridele. Ühtlasi annan teada, et Bordeaux 2018 aastakäigu hinnakirja avalikustan lähiajal ja nagu ikka on tegemist ühe parima hinnaga Euroopa jaemüügis.