Määratlemata

Domäne Serrig – Markus Molitor

Prantsuse kauplemise süsteemis on toimunud murrang, sest esimene Saksamaa veinimaja otsustas 14 novembril 2023 kogu oma veinimõisa toodangu paisata La Place veinikaupmeeste süsteemi. Selleks ei ole keegi muu kui Saksamaa üks hinnatumaid veinimeistereid Markus Molitor, kes ei jäta külmaks mitte ühtegi veinisõpra. Kogu maailmas tuli müüki umbes 8000 pudelit, mis on äärmiselt väikene kogus ja nagu me teame, siis tänaseks on enamus veinidest leidnud ka omaniku. Kuna tegemist on ihaldusväärse veiniga, siis ostjatele seati piirangud kogustes, et igaüks saaks kasvõi 3 pudelit.

Domäne Serrig on pika ajalooga veinimõis, ulatudes möödunud sajandi algusesse ajaloolise Preisimaa riigi valdustesse. 1904. aastal asutas Keiser Wilhelm II veinimõisa, mis oli tol oma ajal oma piirkonna värskeim ja uuenduslikum. Mosel-Saari piirkonnas asuv Domäne Serrig oli aastakümneid esindusliku ja ikoonilise mainega. 1980.aastate lõpus mõis erastati. Aastal 2016 omandas selle Markus Molitor- veinimeister, kes hoiab au sees Moseli ja Saari piirkonna veinivalmistamise pikka ajalugu, enam kui kahe aastatuhande pikkuseid traditsioone. Molitor on ikooniline veinimeister, kes on kriitikutelt oma veinide eest saanud väga kõrgeid, lausa maksimumpunkte. Aasta hiljem viis ta veiniaias läbi ulatslikud uuendustööd, valmistades ette istandust, mis tänaseks annab saaki imeliste veinide tootmiseks.

Veiniaiad asuvad Saari jõe ääres 25-hektarilisel alal, mille pinnaseks on kiltkivi. Nõlvad on lõuna ja edela suunalised ning väga järsud, kohati koguni 45 kraadi. Istandikud asuvad 220-340 meetri kõrgusel üle merepinna. Viinapuid mõjutab jahe mikrokliima, mis võimaldab marjadele pikemat küpsemisperioodi. Selle tulemusena on veinid mineraalsed ning alkoholisisaldus mõõdukas- 10-12%, säilitades veinis elegantse rikkalikuse. Markus Molitori veinide eesmärk on meenutada Saari veinide hiilgeaegu 20. sajandi algusest, jälgides traditsioone nii veinivalmistamisel kui ka maitse kujundamisel. Viinamarjad korjatakse järskudelt nõlvadelt käsitsi, selekteerides välja ainult kvaliteetseimad. Veini valmistamisel kasutatakse korvpressi, aeglast fermenteerimist, suurtes tammevaatides küpsemist ning pikaaegsest pärmisettel laagerdumist. Tänu Markus Molitori läbi viidud uuendustele Domäne Serrigi veiniaias, on meieni jõudnud kaks suurepärast pika arengupotensiaaliga veini 2020 astakäigust.

Domäne Serrig Vogelsang Kabinett (Markus Molitor) 2020

Valmistatud 100% Riesling viinamarjast. Marjad on oktoobri alguses käsitsi korjatud, õrnalt korvpressitud ning hoitud lühikest aega ka kestadel. Käärimine on toimunud aeglaselt ja jahedas. Veini on hoitud terasest tankides pärmisettel 10 kuud ja seejärel järelküpsenud pudelites 2 aastat. Vein on off-dry ehk poolkuiv, alkoholisisaldus 10,5%. Aroomis on tunda kirkaid heledaid vilju, kiltkivi. Maitses on samuti tunda valgeid vilju, rohusust ning mineraalset särtsakust. Magusus on diskreetne ja sellele vastandub mineraalsus ning soolakus. Arengupotensiaali on aastani 2060. Serveerida 9 °C juures suuremast Bordeaux-tüüpi klaasist. Robert Parker on hinnanud veini 97 punktiga.

Domäne Serrig Vogelsang Grosse Lage (Markus Molitor) 2020

Valmistatud 100% Riesling viinamarjast. Marjad on oktoobri keskpaigas käsitsi korjatud, et tagada vaid parim kvaliteet. Pressimiseks on kasutatud korvpressi ning matseratsioon on kestnud mõned tunnid. Käärimine on toimunud aeglaselt ja jahedas. Vein on laagerdunud pärmisettel 3000-liitristes Stockingeri puitvaatides 10 kuud, seejärel veel kaks aastat pudelis küpsenud. Vein on kuiv, alkoholisisaldus 12 %. Maitses on omavahel seotud jõuliselt ilmekas ränikivi, õrnad heledad viljad ning ürdisus. Kehand on keskmise kuni täidlase elegantse ja viimistletud struktuuriga, tuues esile kerge soolakuse ning mineraalsuse. Veini lõppmaitse on hästi viimistletud ning jääb hästi püsima, tanniinid ja hea happesus annavad aimu suurepärasest arengupotensiaalist, isegi 2070. aastani.

Grosse Lage’i peensuste täielikuks nautimiseks serveerige seda temperatuuril 10–12 °C, suuremast Bordeaux-tüüpi klaasist, veini võib aereerida. Robert Parker on hinnanud veini maksimaalse 100 punktiga.