Määratlemata

Kõrge arengupotentsiaaliga Domaine de Chevalier

Graves on Bordeaux vanim viinamarjakasvatuspiirkond, istandused rajati juba keskajal. Domaine de Chevalier asub Bordeaux vasakul kaldal Graves`i alampiirkonnas ja veelgi täpsemalt Pessac-Leognanis. Graves on vägagi oluline Bordeaux veinikasvatuspiirkond, mis paikneb Garonne`i jõe vasakul kaldal. See on ainus Bordeaux piirkond, kus on esindatud kõik kuulsamad viinamarjasordid, millest on valmistatud punased, valged kui ka dessertveinid. Kõige olulisemad ja domineerivamad viinamarjad on siiski seal piirkonnas punased nagu Cabernet Sauvignon ja Merlot. Sellest piirkonnast tuleb ka ainus väljaspool Medoci klassifikatsiooni (1855) vein ja selleks on kõrgelt hinnatud Haut-Brion. Üldiselt kehtib piirkonnas Graves Grand Cru klassifikatsioon, mis kinnitati 1959. aastal ning sinna kuulub kõigest 16 veinimõisat ning loetelu ei ole pingeritta seatud. Domaine de Chevalier kuulub sellesse klassifikatsiooni nii veinimaja punase kui ka valge veiniga.

Räägitakse, et veinimõisa ajalugu ulatub lausa aastasse 1155, kuid erinevate kirjalike allikate põhjal ulatub ajalugu siiski 17. sajandi lõppu. Enne Domaine de Chevalieri oli kasutuses nimi Chivaley ja nime tänapäevane muutus toimus 20 sajandi alguses. Veinimõisal on olnud erinevaid omanikke läbi aegade, kuid viimane ja suurim muutus toimus 1983. aastal kui perekond Bernard ostis veinimõisa, mida juhib aastast 1988 Olivier Bernard. Ta oli siis kõigest 23 aastane, kui hakkas juhtima nii väärika ajalooga ja kõrgelt hinnatud veinimõisa. Tema üks esimesi otsuseid oli säilitada veini tegemise meeskond, et säiliks veinimõisale omane käekiri veini valmistamisel. Lisaks viis ta läbi mitmeid uuendusi veinimõisas. Peale seda ostis ta naaberpõllud ja läbi selle peaaegu kahekordistas viinamarja põldude ala ning aastatel 1988-1995 toimus ka põldudele uute viinapuude istutamine. Tänasel päeval loetakse selles mõisas viinapuude vanuseks 30-50 aastat, mis on küllaltki väärika vanusega. Kokku on 120 hektarit põllumaad, millest 65% on viinapuude all. Punaste viinamarja sortide all on 56 hektarit, millest 63% on Cabernet Sauvignon, 30% Merlot, 5% Petit Verdot ja 2% Cabernet Franc. Valgeid viinamarjasorte on 7 hektarit, millest 70% Sauvignon Blanc ja 30% Semillon. Tammevaadi laagerdust on reeglina 18-22 kuud, kus 40-60% toimub uutes Prantsuse tammevaatides. Veinimajal on põhiveinile lisaks ka teine vein, mille nimetus on L’Esprit de Chevalier. Tegemist on natuke madalama kvaliteediga, kuid see suudab positiivselt üllatada kõiki, kes proovivad. Hinnalt on teine vein 3-4 korda soodsam kui veinimaja põhivein. Kindlasti tasub proovida. Keskmiselt toodab Domaine de Chevalier aastas 7000 kasti punast veini ning 1200 kasti valget veini. Domaine de Chevalier vajab vähemalt 8-12 aastat pudelis küpsemiseks ja seda kõike siis, kui on olnud suurepärane aasta, sest vastasel juhul ei saaks erilist maitseelamust. Nooremad aastakäigud vajavad dekantris õhuga kokkupuudet vähemalt 2-3 tundi, et vein muutuks pehmemaks ja avaneksid aroomid. Vanemate aastakäikudega tuleb olla ettevaatlik, piisab kui eemaldada lihtsalt sade. Parim veini tarbimise aeg oleks kuni 35 aastat korje aastast. Serveerimisel peaks vein olema jahutatud 16 kraadi peale ning veini sobib serveerida vasikalihaga, sealihaga, veise, lamba, pardi jne.

Selle veinimõisa vein on alati olnud minu valikus, aga seda ainult siis, kui on olnud suurepärane aasta. Viimase kümnendi suurepärased aastakäigud on leidnud koha ka minu keldris. Kindlasti tasub kaaluda selliseid noori aastakäike nagu 2015 ja 2016, mis olid selle sajandi veinimõisa ühed parimad aastakäigud ja seda veel järjestikku. 2017 aastakäik oli hea, kuid kindlasti mitte võrreldav eelpool nimetatud aastatega. Kõrget potentsiaali nähakse ka 2018 aastakäigus, kuid veinide väljastamine algab alles 2021 kevad. Kindlasti tasub kaaluda En Primeur hinnaga ostmist aasta jooksul. Igatahes, kui on plaan veinidesse investeerida, siis kindlasti tasub vaadata ka nende veinide poole. Kui nüüd vaadata 2015 ja 2016 aastakäikude reitinguid, siis võib öelda, et need on päris kõrgelt hinnatud.

James Suckling ja Jeb Dunnuck on mõlemad aastakäigud hinnanud lausa 97 punkti vääriliseks ning paljud teised 95-96 punkti vääriliseks.

Viskasin kiirelt pilgu erinevatele hinnakirjadele ja küllaltki mõistliku hinnaga on veel pakkumised 2016 aastakäigule (76-80 eurot lisaks transport). Kui on tegemist Inglismaa kauplusega, siis tuleb arvestada, et nemad kasutavad mõistet „in bond“, kus veini hinnale lisanduvad erinevad maksud. Samuti on transpordi kulud oluliselt kõrgemad kui mujal. Mina olen seda veini pakkunud lõpphinnaga 75 eurot käesoleval aastal, seega üle 80 euro kõikide maksude ja transpordiga ei ole mõistlik maksta.

Edu veinide valikul ja nendesse investeerimisel.