Määratlemata

Kuidas investeerida veinidesse I osa

Minu käest on palju küsitud, et kuidas alustada veinidesse investeerimist ning millise summaga peaks üldse esmalt arvestama. Sellele küsimusele ühte kindlat vastust anda ei saa, võimalusi on erinevaid. Mina keskendun soovitustele, mis annaks võimaluse kõigil sellega tegeleda ning ajajooksul omandada korralik portfell investeerimisveine. Kindlasti tuleks läbi lugeda kodulehel olev muu info, mis puudutab veinide hoiustamist, erinevaid klassifikatsioone jne. See kõik on äärmiselt oluline, kui plaan sellega tegelema hakata. Kuidas siis ikkagi alustada?

Enamus investeerimisfonde soovitavad alustada vägagi suure summaga, mis küündib lausa viie kohaliseks numbriks, kuid tegelikult saab oma kollektsiooni ajajooksul kasvatada ka väiksemate summadega. Kindlasti konsulteeri mõne spetsialistiga oma valikuid, et saaksid kokku võimalikult atraktiivse kollektsiooni, kus on jälgitud aastakäike, veinimõisaid ning ka tuntumate kriitikute reitinguid. Seda juba ka sellepärast, et kohe alguses saaks õigesti tehtud. Kui alustada veinidesse investeerimist, siis tuleb endale selgeks teha, et veinid peavad olema juba alguses piisavalt väärtuslikud.

En Primeur on üks võimalustest, kuid kui mõni aastakäik on lihtsalt erakordne, siis panusta sellele kindlasti, sest tänaseks on nt Bordeaux 2009/10 kõrgete reitingutega veinid vägagi hinnatud. Näiteks Bordeaux 2016 veinid on alles hiljuti turule tulnud ja saab veel küllaltki soodsalt kätte. Millised aastad olid head ja millised mitte nii head, seda on näha joonisel, kus selgelt joonistuvad välja väga head aastad 2009, 2010, 2015, 2016. Siia lisandub kindlasti ka 2018, kuna seda võrreldakse 2009 ja 2016 aastaga. Samas igal aastakäigul on ka erakordselt häid veine, isegi siis kui keskmine tase on madal.

Käesoleval aasta kevadel (2019) jõudsid kohale Bordeaux En Primeur 2016 veinid ning nii mõnigi vein on teinud väga korraliku hinnatõusu lühikese ajajooksul.

Kindlasti tasub ka madalama hinnaklassiga veine soetada, et aastate pärast oleks endal head veini ning ei peaks mitmekordset hinda maksma kusagilt mujalt ostes või miks mitte pakkuda mõnele restoranile või vinoteegile.


Ühe rahvusvahelise investeerimisfondi hinnangul on luksusautod ja veinid esikohal oma tootlikkusega, kus isegi nende pakutav teenus ei suuda konkureerida. Kui vaadelda joonist, siis on näha, et esimesel aastal teeb vein küllaltki suure hüppe. Enamasti on see tingitud En Primeur ja jaemüügi hinna vahest ning suurest soovist kohe müüki tulnud vein endale osta. Lihtsalt pakkujaid on vähem ning nõudlus on piisavalt suur. Peale seda on mõned aastad kõik rahul oma veinidega ning suurt hüpet ei toimu. Kui möödas on kümme aastat, siis enamus veinidest on muutunud küpseks ja algab ka tarbimise periood või avastatakse, et tegelikult on selle veini potentsiaal veelgi kõrgem.

Juhul kui sul tekkis mõte alustada investeerimist veinidesse ning soovid selleks minu abi, siis kindlasti kirjuta. Kui soovid kasvõi iga kuu investeerida 50 eurot, siis ka see on võimalik. Minu valikutes on alati sellised veinid, et vähemalt kaks erinevat allikat on andnud vähemalt 95 punkti. En Primeur veine on iga aastakäigu kohta minu valikus 70-90 ning kõik olulisemad veinimõisad on esindatud. Kui otsid mõnda hea aastakäigu veini, siis võid samuti kirjutada oma soovist. Kõik võimalused on olemas ja kindlasti tasub kaaluda 2016 aastakäigu veine, mis on veel hea hinnaga saadaval. See oli väikene ülevaade veinidesse investeerimisest aga oma teises osas kirjeldan juba täpsemalt ning toon ka mõne võrdluse, kuidas järjepidevusega saavutatakse korralik veiniportfell.

 

Edu investeerimisel