Määratlemata

Veiniekspert – Vivino

Mõned aastad tagasi seisis Taani ettevõtja Heini Zachariassen oma kohaliku supermarketi tohutu suure veiniriiuli ees ja tundis ennast natuke rumalana nende veinide vahel. Ta soovis osta pudelit veini, kuid tal polnud õrna aimugi, mis oleks hea vein ning millise toiduga võiks vein sobituda. Tema ees oli väga palju ilusaid ja informatiivseid veinipudeli etikette, kuid sellest hoolimata ta ei mõistnud täielikult nende tähendust. Tal tekkis probleem ning kohe ka välgatas suurepärane idee, mida võiks uue start-upiga lahendada. Teda ei hirmutanud mõte, et maailmas on juba üle 600 veinirakenduse ning asutas 2010 aastal Vivino.

Zachariasseni filosoofia oli lihtne: kui saab raamatute (Amazon) ja filmide (Imdb) hinnanguid ning arvustusi lugeda, siis peaks saama ka veinide kohta. Tänaseks on selle visiooni elluviimist juba kümmekond aastat tehtud ning Vivinost on kasvanud maailma suurim veinide andmebaas, mis sisaldab ligi 12 miljonit veini. Kusjuures 2013 aastal oli andmebaasis kõigest miljon veini. Tavaliselt leiame me tuntud veinikriitikute või ajakirjade lehtedelt väikese koguse veinide hinnanguid ja arvustusi, kuna nemad hindavad reeglina väga spetsiifilisi veine. Paraku on maailmas kümneid miljoneid veine ning ka nende kohta tahaks infot leida. Siin tulebki meile abiks veinirakendus Vivino, mis täiendab veinkriitikute ja ajakirjade hinnanguid. Vivino on alla laadimiseks saadaval nii Androidi kui ka Apple seadmetes ja ka lihtsalt veebist leitav. Selle rakenduse kasutamine on äärmiselt lihtne, tuleb rakendus alla laadida ning pildistada veinipudeli silti. Tõenäoliselt leiab rakendus andmebaasist veini üles ning kuvab selle kohta kõik teadaolevad andmed (keskmine hinnang, veinikirjeldus, millised aastakäigud on enim hinnatud, millised viinamarjad on kasutuses olnud jne). Lisaks sellele saab sisestada enda eelistused kas veinipiirkonna, viinamarja vms näitel ning seda kõike arvesse võttes pakub veinirakendus omapoolsed valikud. Kindlasti leiab infot veini aroomi ja maitse kohta, mis aitab paremini õppida ka veinikirjeldamist. Lisan mõned avalikult saadavad Vivino rakenduse joonised, mis illustreerivad rakendust kõige paremini. Veinirakenduse kasutajaid on maailmas üle 42 miljoni, mis muudab veinide hinnangud andmebaasis vägagi usaldusväärseks. Kokku on pildistatud üle 1,1 miljardi veinipudeli etiketi. Kõige huvitavam on see, et tegemist on tavaliste inimestega, kes on andnud enda isikliku hinnangu veini kohta ja ei ole kindlasti mõjutatud nagu seda võivad olla veiniajakirjad, veinieksperdid jne. Vivinos kasutatakse 5 punktilist hindamissüsteemi, mis korreleerub maailma veiniekspertide 100 punkti süsteemidega. Kasutajad saavad hinnata veini 1-5 tärniga ja anda täiendavalt omapoolse veini kirjelduse.

Kõige olulisem leid on see, et Vivino 4,0 punkti vein korreleerub veinikriitikute 90 punkti veiniga. Üks on siiski hinnatud spetsialistide poolt ja teine on kasutajate enda eelistuste järgi, mis tõenäoliselt sobitub rohkem üldise rahva maitsega. Vivino reitingutel on eksperthinnangute ees mõned eelised. Ekspertide hinnangutega veine on alla 400 000, kuid Vivinos on ligi 1 500 000 veini, millel on vähemalt 10 kasutaja hinnang. Eksperdid  ei avalda väga tihti madala hinnanguga veine ja toovad esile just erakordsed veinid. Samas Vivinost leiab iga hinnanguga veine, kus kasutajad võivad olla hindamisel küllaltki halastamatud. Vivino andmebaasi keskmine veinihinnang on 3,6 punkti, seega tegemist on tavalise igapäeva veiniga ja kõik, mis on üle selle, on rahva hinnangul üle keskmise hea.

Kui veini hinnang on 4,0 punkti, siis võib öelda, et tegemist on veiniga, mis on parem 85% andmebaasis ja turul olevatest veinidest ja ainult 15% veinidest on sellest omakorda paremad. Vivino veinid, mis on 4,5 punkti või kõrgemad on erakordsed, haruldased ja unikaalsed veinid ja need veinid on paremad 99% andmebaasis ja turul olevatest veinidest. Mõningatel juhtudel kuvatakse ka veinipudeli keskmine hind, kuid seda tasuks võrrelda mõne teise andmebaasiga. Samas on huvitav vaadata, kuidas veinipudeli hind kasvab veinihinnanguga, kus 4,5 punkti veini keskmine hind ületab julgesti 100 eurot.

Kokkuvõttes võib öelda, et tegemist on suurepärase veinirakendusega, mis võiks igal veinisõbral olemas olla.