Määratlemata

Kas suurus on oluline?

Kas ja millal suurus omab tähtsust? Kas Sina tead, kui palju on erinevaid veinipudeli suuruseid? Kui ei tea ning tahaksid teada, siis oled õiges kohas. Annan lühikese kirjelduse veinipudeli suurustest, mitu pokaali veini saab ühest pudelist ning kas pudeli suurus omab mingit tähtsust. Kõigepealt pealkirjast, et kas suurus on siis oluline. Põhimõtteliselt võib öelda, et kindlasti ja seda toetavad küllaltki olulised argumendid. Enamasti on veinipudeli suurus 750 ml, mis on standardne mõõt ja sellesse villitakse kõige rohkem. Suurem osa veiniriiuleid ja -kappe on just seda mõõtu pudelite jaoks valmisatud.  On veel kaks väga populaarset mõõtu, milleks on 375 ml (half bottle) ja 1500 ml (magnum), kahjuks neid tavalistes poodides väga ei kohta, kuid vinoteekides kindlasti.

Enamus väärikaid veinimõisaid teevad suuremaid veinipudeleid ning nende kogus, mis turule tuleb, on kordades väiksem. Kuigi me oleme harjunud standardmõõdus pudelitega, siis veini arengupotentsiaal suureneb suuremates pudelites, st saab lisa- aastaid  oma arengupotentsiaalile juurde. Seda isegi siis, kui tegemist on sama aastakäigu ja veinimõisaga. Põhjuseid ei pea kaugelt otsima, kui me teame seda, et vein hingab läbi korgi ja läbi selle vein areneb. Suuremate pudelite puhul toimub õhu juurdepääs aeglasemalt, kuna pudelis oleva veini kogus on suurem kui standardmõõdus pudelitel. Kokkuvõttes  areneb vein suuremas pudelis aeglasemalt ja veiniekspertide hinnangul on magnumid ühed parimad. Täitsa vabalt võib juhtuda, et suuremates pudelites areneb vein  paremini ja on nüansirikkam ning komplekssem, kui standardmõõdus arenev veinipudel. Lisaks  on suurema pudeli klaas oluliselt paksem ja veini kogus pudelis suurem, mis ei allu nii lihtsalt temperatuuri kõikumistele kui standardmõõdus pudelid.

Enamik veinipakkujad räägivad, et standardmõõdust suuremad veinipudelid on kallimad erinevatel põhjustel nagu limiteeritud kogus, kõrgem arengupotentsiaal jne. Jah, mõne vanema veini puhul võib see isegi olla (muutunud haruldaseks), kuid reeglina on hinnad noorel veinil ikkagi mõistlikud ja ei ole nii, et kahe pudeli veinikogus maksab kolme pudeli hinda, mida kõige rohkem müüjad kasutavad, et õigustada kallimat hinda. Oletame, et soovime osta endale ühe magnumi (1500 ml).  Standardmõõdus (750 ml) pudeli hind on 50 eurot. Seega magnumi pudeli hind võiks olla 100 eurot. Väga populaarne mõõt on ka 375 ml, seega selle pudeli hind võiks olla 25 eurot.

Kokkuvõttes võib öelda, et tarbimise ja investeerimise seisukohast on olulised just kolm pudeli mõõtu.

375 ml – sisaldab ½ standardpudelit, annab võimaluse degusteerida väiksemates kogustes ja on hea võimalus toidu kõrvale võtta täpselt see kogus veini, mis vajalik. Areneb mõningal määral kiiremini ning annab võimaluse varem nautida head veini. Täiendavalt annab võimaluse proovida veini kaks korda soodsamalt kui eesmärgiks on kuni kolm pokaali.

750 ml – standardmõõt, kõige populaarsem ja enim levinud.

1500 ml – suure pudeli välja toomine tekitab elevust, limiteeritud kogused, kõrgem arengupotentsiaal, väiksem tundlikkus temperatuuride kõikumisele.

Kui nüüd kirjutada nn suurtest pudelitest, siis neid nimetusi oled tõenäoliselt harva kuulnud ja näinud. Kõige suuremad pudelid küündivad 30 liitrini ning sisaldavad endas 40 standardmõõdus veinipudelit. Nende üks suur miinus on aga see, et väga suurte pudelite korgid on käsitöö ning seetõttu võib sagedamini esineda defekte. Iga suurema kui standardmõõdus veinipudeli avamine tekitab seltskonnas erilise sündmuse tunde, aga kas selleks peaks olema 30 liitrine on juba omaette teema.

Kuid nüüd veinipudeli suurustest kirjutada, siis kõige väiksemaid ei hakka nimetama aga selline on see nimekiri.

Half Bottle – 375 ml, ½ pudelit ning sisaldab 2 pokaali veini
Standard – 750 ml, see on kõige populaarsem suurus ning sisaldab 6 pokaali veini
Magnum – 1500 ml (1,5 L), 2 pudelit ning sisaldab 12 pokaali veini
Jeroboam või Double Magnum – 3 L, 4 pudelit
Rehoboam – 4,5 L, 6 pudelit ning seda kasutatakse enamasti Champagne puhul
Imperial – 6 L, 8 pudelit
Methuselah – 6 L, 8 pudelit
Salmanzar – 9 L, 12 pudelit
Balthazar – 12 L, 16 pudelit
Nebuchanezzar – 15 L, 20 pudelit
Melchoir – 18 L, 24 pudelit
Solomon – 20 L, 26 pudelit
Sovereign – 25 L, 33,3 pudelit
Primat või Goliath – 27 L, 36 pudelit
Melchizedek – 30 L, 40 pudelit

Lisaks on olnud ka Maximus 130 L (184 pudelit, 15 kasti) mida kasutati näiteks ühel heategevusoksjonil. Tühja pudeli kaal oli lausa 68 kg ning koos veiniga ca 155 kg. Pudeli kõrgus maast oli 1,38 m ning see sisaldas endas 173 standardmõõdus pudelit ja keskmiselt 1200 pokaali veini.

Kui nüüd hoolikalt lugesid, siis märkasid, et kahel nimetusel on täpselt sama veini kogus. Nendeks on Methuselah ja Imperial. Suurim erinevus nende vahel on see, et sisu pudelis on erinev. Imperial on klassikaline veinipudel, mis mõeldud punase või valge veini jaoks. Methuselah on tavaliselt kasutuses Champagne või vahuveini puhul ning pudeli kuju on ka sellisel juhul natukene teine. Need on ühed levinumad pudeli suurused erinevates piirkondades mis varieeruvad nii mahult kui ka pudeli kujult. Loodetavasti avardas see silmaringi veinipudeli suuruste osas ning andis mõista, mis juhtub veiniga suuremates või väiksemates veinipudelites. Kui oled huvitatud mitte standardmõõdus olevatest veinipudelistest, siis anna teada ning leiame lahenduse. Kuna magnumeid on piiratud kogustes saadaval erinevatel veinimõisatel, siis lähiajal olen Wineinvest veinikeldrisse tellimas neid suurema koguse ja ka sina võid sellest osa saada.